INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Tadeusz Stanisław Święcicki      Tadeusz Święcicki, wizerunek na podstawie fotografii z 1931 roku (TŚ).

Tadeusz Stanisław Święcicki  

 
 
Biogram został opublikowany w LI tomie Polskiego Słownika Biograficznego w latach 2016-2017.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Święcicki Tadeusz Stanisław, krypt.: T.S., (T.S.), T.Ś., (t. ś.), pseud.: Andrzej Chudogęba, Andrzej Rudnicki, Andrzej Świętosławski (1893—1973), dziennikarz, publicysta.

Ur. 30 X w Warszawie, był synem Wacława (zob.) i Aleksandry z Wilkoszewskich (ok. 1862 — 1919). Miał braci: Czesława (1897—1971), uczestnika pierwszej i drugiej wojny światowej, oficera WP, po drugiej wojnie światowej zamieszkałego w Londynie, Stanisława (1897—1942), adwokata, we wrześniu 1939 w Warszawie szefa bezpieczeństwa Komisariatu Cywilnego Obrony Pragi, w okresie okupacji niemieckiej żołnierza ZWZ/AK, więzionego na Pawiaku w Warszawie, zamordowanego 16 X w publicznej egzekucji, oraz siostrę Jadwigę Aldonę (1900—1995), inspektorkę oświaty pozaszkolnej, podczas drugiej wojny światowej pielęgniarkę PCK i Pomocniczej Służby Wojskowej Kobiet Polskich Sił Zbrojnych, po wojnie kierowniczkę biblioteki Inst. Józefa Piłsudskiego w Londynie.

Ś. od r. 1904 uczył się w III Gimnazjum w Warszawie, z którego został relegowany za udział w strajku szkolnym w lutym 1905. Kontynuował naukę w warszawskim Prywatnym Gimnazjum Filologicznym Wojciecha Górskiego i 12 XII 1912 zdał tam maturę. Należał do tajnego Związku Młodzieży Postępowo-Niepodległościowej i na II Zjeździe Związku w Krakowie w czerwcu t.r. wszedł w skład jego Centralnego Komitetu. Współpracował z tajnym organem Związku, szkolnym dwutygodnikiem „Ruń”, w którym m.in. opublikował artykuł Poznaniacy (1913 nr 9—11). Prawdopodobnie w r. 1913 wstąpił do nielegalnej PPS. Po nostryfikacji matury w październiku t.r. przed rządową Komisją Egzaminacyjną w Moskwie studiował historię na Wydz. Filozoficznym UJ. Poznał wtedy Bogusława Miedzińskiego i wstąpił do stow. młodzieży studenckiej «Promień», kierowanego przez Romana Starzyńskiego. W sierpniu 1914 pracował jako korepetytor w pow. kutnowskim.

Na początku pierwszej wojny światowej, po zajęciu w listopadzie 1914 pow. kutnowskiego przez Niemców, wstąpił Ś. w grudniu t.r. do I Brygady Leg. Pol. Walczył w sierpniu 1915 pod Wysokiem Lit. (pow. brzeski), 2 X t.r. pod Sobieszynem nad Styrem oraz w dn. 22—30 X pod Kuklami (pow. łucki); dwukrotnie w tym okresie był ranny. Na rozkaz komendanta I Brygady Józefa Piłsudskiego został w listopadzie odkomenderowany do Warszawy, do dowodzonej przez kpt. Tadeusza Kasprzyckiego Komendy Naczelnej POW. Równocześnie pracował w sekretariacie powołanego 18 XII przez Artura Śliwińskiego piłsudczykowskiego Centralnego Komitetu Narodowego. Redagował od lipca 1916 do maja 1917 z Tadeuszem Szpotańskim (od sierpnia 1916 również ze Stanisławem Thuguttem) półlegalny „Biuletyn” Komitetu, a od września 1916 m.in. z Adamem Skwarczyńskim i Tadeuszem Hołówką nielegalny organ POW, dwutygodnik „Rząd i Wojsko”. Dodatkowo t.r. objął funkcję sekretarza redakcji, związanego z obozem aktywistycznym, dziennika „Nowa Gazeta”, w którym publikował artykuły polityczne i recenzje literackie. Od października studiował na Wydz. Prawa i Nauk Państw. Uniw. Warsz. (do zawieszenia zajęć 22 VI 1917 przez gen.-gubernatora H. von Beselera). Na początku r. 1918 został wprowadzony przez Franciszka Paschalskiego i Mieczysława Dębskiego do związanego z masonerią politycznego klubu dyskusyjnego zwanego 444 lub Czysta Ręka, zbierającego się w budynku warszawskiej Biblioteki Publicznej. W październiku t.r. wznowił studia historyczne na Wydz. Filozoficznym UJ, ale na wieść o uwolnieniu Piłsudskiego z Magdeburga wrócił na początku listopada do Warszawy.

Dn. 10 XI 1918 uczestniczył Ś. w naradzie Piłsudskiego z działaczami stronnictw lewicowych w lokalu Komendy Naczelnej POW przy ul. Szpitalnej 1; z tego zebrania sporządził notatki. Objął funkcję adiutanta prasowego Piłsudskiego, którą pełnił do końca listopada t.r. W grudniu został sekretarzem redakcji dziennika PPS „Robotnik”, a od stycznia 1919 pełnił podobną funkcję w redagowanej kolejno przez Bohdana Straszewicza i Skwarczyńskiego „Gazecie Polskiej” (kontynuacja „Nowej Gaz.”); sekretarzem redakcji był do upadku pisma pod koniec listopada t.r. Na tych łamach publikował również artykuły polityczne. Pod pseud. Andrzej Świętosławski ogłosił piętnastostronicową broszurę Prawda o komendancie Piłsudskim (W. 1919). Wstąpił w tym czasie do paramilitarnego Związku Strzeleckiego. Zmobilizowany w grudniu do WP, został adiutantem dowódcy Grudziądzkiego Pułku Strzelców por. Ludwika Bociańskiego; podczas wojny polsko-sowieckiej uczestniczył w dn. 13—25 VIII 1920 w bitwie pod Warszawą.

W lutym 1921 został Ś. zwolniony z wojska w stopniu podporucznika i zamieszkał w Poznaniu. Od maja t.r. redagował tam zbliżony do obozu piłsudczykowskiego dziennik „Przegląd Poranny”; pod krypt. (t.ś.) i (T.S.) opublikował w nim kilka artykułów o tematyce politycznej i społecznej. W listopadzie przeniósł się do Krakowa, gdzie kierował tamtejszym oddz. Polskiej Agencji Telegraficznej (PAT), a równocześnie kontynuował studia, tym razem w Szkole Nauk Politycznych przy Wydz. Prawa UJ; w czerwcu 1924 otrzymał tam absolutorium. Następnie w marcu 1925 wyjechał do Berlina, gdzie pomagał Tadeuszowi Katelbachowi w powołaniu Centrali Prasowej, zbierającej materiały dla czasopism polonijnych w Niemczech. Po Jerzym Stempowskim objął w czerwcu t.r. funkcję berlińskiego korespondenta PAT; współredagował także organ Związku Polaków w Niemczech, „Dziennik Berliński”. W sierpniu 1929 premier Kazimierz Świtalski mianował go kierownikiem Biura Prasowego Prezydium Rady Ministrów. Dn. 13 XII 1930, w zastępstwie Miedzińskiego, przeprowadził Ś. wywiad z Piłsudskim, opublikowany nazajutrz w „Gazecie Polskiej”. Został członkiem powołanego w r. 1932 Związku Dziennikarzy RP i trzykrotnie był wybierany na jego prezesa. T.r. objął funkcję prezesa Rady Administracyjnej PAT. Dn. 7 X 1933 został redaktorem naczelnym nowo powstałego warszawskiego tygodnika „Pion”; do współpracy pozyskał m.in. Olgierda Górkę, Karola Irzykowskiego i Jana Emila Skiwskiego, a sam publikował w nim artykuły polityczne i społeczne pod pseud. Andrzej Chudogęba. Po podpisaniu 26 I 1934 polsko-niemieckiej deklaracji o niestosowaniu przemocy (pakt o nieagresji) przewodniczył delegacji dziennikarzy polskich odwiedzających Niemcy. Dn. 17 XI t.r. oddał redakcję „Pionu” Włodzimierzowi Antoniewiczowi, a w grudniu 1935 premier Marian Zyndram Kościałkowski odwołał go z funkcji kierownika Biura Prasowego Prezydium Rady Ministrów oraz prezesa Rady Administracyjnej PAT. W styczniu 1936 wyjechał do Paryża, gdzie objął kierownictwo tamtejszego oddz. PAT. Opublikował wspomnieniowy artykuł Pierwszy dzień Komendanta w wolnej Polsce („Naród i Wojsko” R. 2: 1935 nr 16).

Po kampanii wrześniowej, od 25 IX 1939, redagował Ś. w Paryżu urzędowy dziennik „Monitor Polski” oraz kierował PAT; obie funkcje zachował również po podporządkowaniu PAT w październiku t.r. Centrali Informacji i Dokumentacji kierowanej przez Mariana Seydę i Stanisława Strońskiego. W kwietniu 1940 przeszedł załamanie nerwowe i leczył się w Paryżu w szpitalu. Po opuszczeniu szpitala w czerwcu 1941 nadal mieszkał w okupowanym przez Niemców Paryżu i od jesieni r.n. działał w polskim ruchu oporu we Francji. Aresztowany 17 IX 1943, został osadzony w paryskim więzieniu Fresnes, skąd w kwietniu 1944 wywieziono go do obozu koncentracyjnego Auschwitz; od maja t.r. przebywał w obozie Buchenwald, gdzie 11 IV 1945 został uwolniony przez armię amerykańską.

Ś. wrócił do Paryża i pod koniec r. 1945 rozpoczął pracę zastępcy szefa sekcji polskiej Radia France Internationale. Współredagował „Dziennik Radiowy” oraz był autorem cyklu 41 audycji o życiu i muzyce Fryderyka Chopina. W towarzystwie dyrektora paryskiego Théâtre de l’ Athénée L. Jouveta odwiedził w r. 1947 Polskę, ale nie zdecydował się na powrót do kraju na stałe. Wydał i opatrzył wstępem dwujęzyczną edycję „Pożegnania” J. P. Bérangera w przekładzie Cypriana Kamila Norwida (P. J. Béranger, C. K. Norwid, „Adieu-Pożegnanie”, Florencja 1949). Pełnił funkcję sekretarza Tow. Przyjaciół Książki w Paryżu. Nawiązał współpracę z redagowanym tamże przez Jerzego Giedroycia miesięcznikiem „Kultura”; publikował w nim recenzje literackie oraz ogłosił artykuł „Ostatnia wola Piłsudskiego” (1950 nr 5). W r. 1963 przeszedł w Radio France Internationale na emeryturę. W związanych z „Kulturą” paryskich „Zeszytach Historycznych” zamieszczał przyczynki dotyczące najnowszej historii Polski, m.in. Jak prof. Władysław Smoleński o mało nie został premierem (1963 z. 3) oraz Masoneria w Polsce. 444, czyli czysta ręka (1963 z. 4). W „Kulturze” ogłosił w tym samym czasie wspomnienia obozowe Z kroniki Buchenwaldu (1965 nr 6) oraz życiorys Miedzińskiego pt. Ostatni Marszałek Senatu Rzplitej Polskiej (1972 nr 6). Wspomnienia o Adamie Kocu opublikował w londyńskim roczniku „Niepodległość” (T. 8: 1972). Wydał z rękopisu „Rys historyczno-chronologiczny Towarzystwa Wolnego Mularstwa w Polsce” (Londyn 1968), autorstwa swego dziada, Walentego Wilkoszewskiego. Zmarł 11 IV 1973 w Paryżu, został pochowany na cmentarzu na przedmieściu Bagneux.

W małżeństwie z Eugenią (1897—1960) miał Ś. syna Wojciecha, zamieszkałego w Paryżu, oraz nieznaną z imienia córkę, osiadłą w Australii.

 

Bibliogr. „Kultury”, cz. 1; Corpus Studiosorum Universitatis Iagellonicae 1850/51—1917/18, Kr. 2014 III; Krawczyk J., Szymański J., Bibliografia. „Zeszyty Historyczne” 1—110 (1962—1994), Paryż 1996; Słown. pseudonimów, IV; Słownik biograficzny adwokatów polskich, W. 2007 II (dot. brata, Stanisława); — Adamczyk A., Bogusław Miedziński (1891—1972), Tor. 2000; Cenckiewicz S., Tadeusz Katelbach. Biografia polityczna (1897—1977), W. 2005; Chajn L., Wolnomularstwo II Rzeczypospolitej, W. 1975; Czarnecki W., Zonik Z., Walczący obóz Buchenwald, W. 1969; Czekaj K., Artur Śliwiński (1877—1953), W. 2011; Faryś J., Koncepcje polskiej polityki zagranicznej 1918—1939, W. 1981; Garçon G., La radio française parle le polonais, Lille 1991 s. 22, 27—8, 39—40, 144, 146 (fot.); Grabowski W., Polska Agencja Telegraficzna 1918—1991, W. 2005; tenże, Polska tajna administracja cywilna 1940—1945, W. 2003 (dot. brata, Stanisława); Jędrzejewicz W., Cisek J., Kalendarium życia Józefa Piłsudskiego 1867—1935, Kr.—Łomianki 2006—7 I—II, IV; Kmiecik Z., Prasa warszawska w latach 1908—1918, W. 1981; Księga gości Jana Lechonia, Oprac. B. Dorosz, Tor. 1999; Lewandowska S., Prasa polska emigracji wojennej 1939—1945, W. 1993; Nałęcz D., Sen o władzy, W. 1994; Obraz liter. pol. XIX i XX w.; Paczkowski A., Prasa polska w latach 1918—1939, W. 1980; Pluta-Czachowski K., Organizacja Orła Białego, W. 1987; Pobóg-Malinowski W., Najnowsza historia polityczna Polski 1914—1939, Gd. 1990 II; Wojciech Górski i jego szkoła, Red. J. Lasocki, J. Majdecki, W. 1982; — Alf-Tarczyński T., Wspomnienia oficera Pierwszej Brygady, Londyn 1979 s. 195—202; Giedroyć J., Autobiografia na cztery ręce, W. 1999; Giedroyć J., Bobkowski A., Listy 1946—1961, W. 1997; Piłsudski J., Pisma zbiorowe, W. 1937 IX 263—70; Rzeczpospolita Polska czasu wojny. Dziennik Ustaw i Monitor Polski 1939—1945, Red. A. K. Kunert, W. 1995; Rakowski J., Wspomnienia, „Niepodległość” T. 16: 1983 s. 182, 197; Słonimski A., Kroniki tygodniowe 1932—1935, W. 2001; Starzyński R., Cztery lata wojny w służbie Komendanta, W. 2012; Winczakiewicz J., Z szuflady emigranta, Tor. 2001; Zyndram-Kościałkowski W., Poloneza czas skończyć, Londyn 1978 s. 110; — „Arch. Emigr.” 1999 z. 2 s. 247—9; — Nekrologi i wspomnienia pośmiertne z r. 1973: „Dzien. Pol. i Dzien. Żołnierza” [Londyn] nr 15, 99, „Kultura” [Paryż] nr 5, 11, „Życie Warszawy” nr 160; — Arch. UJ: sygn. WF II 373 1913/14, WF 375 II półr. 1913/14, WF II 384 I półr. 1918/19, sygn. WP II 305 1921/2, WP II 307 1922/3, WP II 309 1923/4, WP II 392 (podania studentów); Arch. Uniw. Warsz.: sygn. RP —UW 1.692.

 

Elżbieta Ciborska

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

wojna z bolszewikami 1919-1920, publicystyka polityczna, wydalenie z gimnazjum, praca redaktorska, Związek Dziennikarzy RP, wyzwolenie obozu przez Amerykanów, rodzeństwo - 3 (w tym 2 braci), Legiony Polskie - I Brygada, bitwa pod Kuklami nad Styrem 1915, Polska Agencja Telegraficzna, szok nerwowy, praca korepetytora, bitwa warszawska 1920, Centralny Komitet Narodowy w Warszawie, obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, Szkoła Nauk Politycznych w Krakowie, strajk szkolny 1905, czasopismo "Pion" (tygodnik), czasopismo "Nowa Gazeta", Związek Młodzieży Postępowo- Niepodległościowej, obóz koncentracyjny Buchenwald, Uniwersytet Warszawski pod okupacją niemiecką, Uniwersytet Jagielloński (1911-1914), gimnazjum w Warszawie XX w., gimnazjum filologiczne w Warszawie, ruch oporu we Francji w czasie II wojny światowej, praca redaktora naczelnego, brat - oficer WP, rana w boju (dwukrotnie), organizacja "Promień", wstąpienie do powstającego Wojska Polskiego, czasopismo "Dziennik Berliński", brat - adwokat, krąg Józefa Piłsudskiego, Związek Strzelecki (II RP), czasopismo "Przegląd Poranny" (dziennik, Poznań), tworzenie broszur politycznych, czasopismo "Gazeta Polska" (II RP), brat - ofiara hitleryzmu, czasopismo "Robotnik" (dziennik, PPS), brat - żołnierz AK, areszt niemiecki (II wojna światowa), Polska Partia Socjalistyczna (zabór rosyjski), okupacja hitlerowska Paryża, klub dyskusyjny 444 (Czysta Ręka), bitwa pod Sobieszycami 1915, tworzenie audycji radiowych, Polskie Towarzystwo Przyjaciół Książki w Paryżu, czasopismo "Kultura" (Rzym, Paryż), recenzje literackie, czasopismo "Zeszyty Historyczne" (Paryż), publikacje historiograficzne, publikacje społeczne, wspomnienia obozowe, cmentarz w Bagneux pod Paryżem, dzieci - 2, w tym syn (osób zm. 1951-2000)
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Chmura tagów

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Krzysztof Kamil Baczyński

1921-01-22 - 1944-08-04
poeta
 

Franciszek Brodniewicz

1892-11-29 - 1944-08-14
aktor filmowy
 

Henryk Popowski

1878-11-28 - 1953-11-18
poseł na sejm II RP
 

Janusz Marian Majewski

1931-08-05 - 2024-01-10
reżyser filmowy
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Andrzej Rogoziński

1874-11-20 - 1942-05-20
ksiądz
 

Michał Karski

1869-01-22 - 1928-06-06
działacz ziemiański
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.